F1: Bottas ispred Hamiltona, Hulkenberg odvozio fantastičan krug

Vozilica

Valtteri Bottas pobijedio je Lewisa Hamiltona za pole poziciju za 70th Anniversary GP Formule 1, Nico Hulkenberg prestigao Maxa Verstappena i zauzeo treće mjesto za Racing Point.

Mekše gume za ovotjednu utrku u Silverstonu dovele su do intrigantne i neobične kvalifikacijske sesije, a svih 10 najboljih vozača uspjelo je proći u Q3 na srednjim gumama, osim Verstappena koji će započeti utrku na tvrdoj komponenti.

Mercedes je također prebacio gume na svojim bolidima sredinom posljednjeg dijela, nakon što je Hamilton predvodio put sa 1m25.284 na mekim gumama. Ali nakon što su prešli na srednje tvrdu komponentu za svoje posljednje pokušaje, Bottas je preokrenuo stvari, pobijedivši Hamiltona za 0.063s.

Iako je Hamilton završio najbržim prvim i trećim sektorom , a ni Mercedesovi vozači nisu postavili najbrže vrijeme u prvom sektoru na posljednjim krugovima, Bottas ljubičasti drugi sektor pružio mu je prednost na putu do prve pole pozicije nakon prve utrke sezone u Austriji. Hamilton je nanadno kažnjen sa tri pozicije jer nije usporio pod žutim zastavama te će startati sa petog mjesta.

Hulkenberg je treće mjesto zauzeo senzacionalnim finalnim trkom, jer se opet natječe umjesto Sergia Pereza iz Racing Pointa.

Verstappen je učinio suprotno Mercedesovim vozačima i prebacio se iz srednje tvrde komponente u meku za svoju posljednju vožnju u Q3 te se poboljšao, ali ne dovoljno da zauzme treće mjesto Hulkenberga.

Daniel Ricciardo bio je treći nakon prvih vožnji u Q3 jer je završio posljednji segment kvalifikacija, ali u drugom krugu nije napredovao i startati će sutra sa petog mjesta.

Lance Stroll zauzeo je šesto mjesto u drugom Racing Pointu, ispred Pierrea Gaslyja i Ferrarijevog Charlesa Leclerca. Alex Albon iz Red Bulls završio je na devetom mjestu, a Lando Norris u McLarenu zaokružio je top 10.

Esteban Ocon se kvalificirao na 11. mjesto, unatoč tome što je u Q2 postavio svoje najbolje vrijeme, no vozač Renaulta suočen je s naknadnom istragom zbog blokiranja Georgea Russella sredinom Q1.

Sebastian Vettel pokušao je koristiti mekane gume u pokušaju da se ugura u prvih 10 za Ferrari, ali je završio je 12. govoreći na svom timskom radiju “to je sve što je bilo u ovom automobilu”.

Carlos Sainz Jr bio je još jedan vozač koji je trebao poboljšati svoj posljednji pokušaj u Q2, ali nije prošao jer je završio 13. – prvi put da McLarenov vozač nije stigao u Q3 ove sezone.

Romain Grosjean zauzeo je 14. mjesto za Haasa ispred Russella, koji je uspio izboriti Q2 četvrti put zaredom ove sezone za Williams.

Kevin Magnussen i Grosjean postavili su svoja vremena u Q1 na srednjoj komponenti guma, kao i Russell, prije nego što su svi prešle na meku gumu.

No, dok je Grosjean prošao u Q2, Magnussen je nokautiran u posljednjem naletu, a Nicholas Latifi za Williams i dvojac Alfa Romeo Antonio Giovinazzi i Kimi Raikkonen čine stražnji dio grida.

Sljedeća objava

MotoGP: Binder zaprepastio sve i donio prvu pobjedu sebi i za KTM

U svojoj trećoj utrci u premijer klasi, Moto3 prvak iz 2016. pobijedio je na stazi u Brnu te tako, osim sebi, donio prvu pobjedu KTM-u u MotoGP-u. Johann Zarco nije najbolje startao sa pole pozicije te je odmah pao na šesto mjesto, dok je Franco Morbidelli uzeo vodstvo sa svojom […]