F1: Infarktna završnica na britanskom Silverstonu

Vozilica

Lewis Hamilton preživio je dramatičnu završnicu nakon što mu se u posljednjem krugu utrke probušila guma i osvojio Veliku Nagradu Britanije ispred Maxa Verstappena, jer je isti problem sa gumama doživio i Valtteri Bottas te završio utrku na 11. mjestu.

Vozači Mercedesa izgledali su izgledali potpuno nedodirljivi kroz većinu utrke, koja je bila pod Safety Car-om u dva navrata zbog Kevina Magnussena i Danila Kvyata, ali im se sreće okrenula nešto više od dva kruga prije kraja utrke.

Usprkos lijepom vodstvu nad Verstappenom i Hamilton i Bottas zaradili su plikove na prednjim gumama, a Bottasova se prva raspala na početku 50.-tog od 52 kruga što ga je sa druge pozicije bacilo izvan bodova.

Mercedes je upozorio Hamiltona da ne riskira ostavriti najbrži krug u završnom krugu, ali dok je posljednji put naletio na Luffield prednja lijeva guma je popustila i bio je prisiljen puževim korakom doći do ciljne ravnine.

Verstappen je stao u boks nakon Bottasova puknuća i imao zastotak veći od 30 sekundi iza Hamiltona u drugoj polovici završnog kruga. Iako se približavao nevjerojatnom brzinom, Hamilton je ipak uspio doći do svoje sedme pobjede na Britanskom GP-u.

Prvi incident za SC zbio se kada je borio sa Alexom Albonom za poziciju te svojim zadnjim desnim kotačem pogodio Red Bullov prednji lijevi te izletio sa staze, udario ogradu i zastao u šljunku. Utrka je nastavljena u šestom krugu, a suci su za ovaj incident okrivili Albona te ga kaznili sa 5 sek kazne.

Par krugova kasnije Kvyat je svojim AlphaTauriem zajašio rubnik te snažno udario u ogradu što je po drugi puta izazvalo Safety Car na stazi te su se vozači vratili utrkivanju u 19. krugu. Vodeći dvojac brzo se odvojio od ostatka, kao i Max Verstappen koji je većinu utrke bio sam na stazi pa je vrijeme iskoristio da savjetuje svojeg trkačeg inženjera da ne zaboravi unositi tekučinu po ovakvom vremenu.

Razmak između Hamiltona i Bottasa ostao je preko sekunde veći dio sljedećih 20 krugova nakon ponovnog starta, ali kako se utrka približavala posljednjih 10 krugova, Hamilton je postavio niz najbržih krugova za razamk od dvije sekunde.

Verstappen je zgrabio najbrže vrijeme u krugu 41, ali u ovom je trenutku zaostajao više od 10 sekundi za Hamiltonom, usprkos gumama na oba Mercedesa koje su izgledale manje nego idealno.

Charles Leclerc završio je treći nakon usmaljene utrke iza Verstappena u svom Ferrariju, Daniel Ricciardo je zauzeo četvrto mjesto nakon što je McLaren Carlosa Sainza pretrpio istu dramu s prednjim lijevim gumama kao i Mercedes automobili u pretposljednjem krugu.

Lando Norris je veći dio utrke vozio ispred Ricciarda, na kraju izgubio, a kući je stigao peti ispred Estebana Ocona u drugom Renaultu.

Pierre Gasly borio se između Sebastiana Vettela i Lancea Strolla da preuzme ono što je postalo sedmo mjesto za AlphaTauri, dok se Albon oporavio do osme pozicije nakon sa strategijom dva ulaska u boks.

Stroll je bio deveti po Racing Point, a Vettel se vraća kući na desetom mjestu, za dužinu auta ispred Bottasa. Sainz je završio 13. nakon muke sa gumama, a Romain Grosjean 16. za Haasa nakon kontroverzne vožnje.

Francuz se nije zaletio u boks, kada je na stazu drugi put izašao sigurnosni automobil, te je skočio na petu poziciju i dugo vremena držao visoku poziciju. No na kraju je strategija ipak izblijedila jer su svježije gume konkurentima donijele prednost.

Kimi Raikkonen zauzeo je zadnju poziciju sa svojim Alfa Romeom nakon što je pretrpio oštećenje prednjeg krila, malo prije drama sa Mercedesovim gumama.

Nico Hulkenberg nije uspio započeti utrku umjesto Sergia Pereza u Racing Pointu, jer je tim otkrio problem s pogonskim agregatom na svom bolidu u trenutku kada je trebao krenuti prema startnom gridu.

Slijedeća utrka očekuje nas već za tjedan dana na istom mjestu.

Sljedeća objava

MotoGP: KTM na prodaju stavio svoja dva trkaća motocikla iz 2019.g. RC16

KTM je odlučio fanovima diljem svijeta pružiti priliku da kupe dva njihova MotoGP motora iz 2019. RC16 u sklopu izvanrednog MotoGP paketa. Tim ima na prodaju dva motocikla prototipa RC16, po cijeni od 288.000 eura (bez PDV-a). U sklopu paketa odabrani kupci dobit će i: – Cijeli set trkačkih kožnih […]