MotoGP: Binder zaprepastio sve i donio prvu pobjedu sebi i za KTM

Martin K.

U svojoj trećoj utrci u premijer klasi, Moto3 prvak iz 2016. pobijedio je na stazi u Brnu te tako, osim sebi, donio prvu pobjedu KTM-u u MotoGP-u.

Johann Zarco nije najbolje startao sa pole pozicije te je odmah pao na šesto mjesto, dok je Franco Morbidelli uzeo vodstvo sa svojom Petronas SRT Yamahom. Mnogi su upravo u Morbidelliu vidjeli glavnog favorita za pobjedu na današnjoj utrci. Njegov momčadski kolega Quartataro slijedio ga je na drugom mjestu, ali samo do četvrtog zavoja gdje ga je prestigao Aleix Espargaro sa svojom Apriliom.

Quartararo je vratio poziciju u drugom krugu, no Morbidelli je u tom trenutku bio već bio sekundu ispred i povećavao prednost. Iza njih, KTM-ov dvojac Pol Espargaro i Binder zamjenili su mjesta te je Binder prestigao i Aleixa te došao do trećeg mjesta u trećem krugu. Binder je vršio pritisak na Quartararoa te mu uzeo poziciju u devetom krugu, kada se Francuz počeo suočavati sa problemima sa gumama.

Pol Espargaro otišao je malo široko u zavoju broj jedan što je mislio iskoristiti Zarco zbog čega je došlo do kontakta između njih dvojice. Pol je izletio sa staze, a Zarco zaradio kaznu u obliku long lap-a u 14. krugu.

Uoči tog incidenta, Binder se približavao Morbidelliu te preuzeo vodstvo u krugu broj 13 te odmah počeo stvarati prednost. Do kraja utrke ta je prednost iznosila 5,2 sekunde, a Binder je postao prvi rookie koji je pobijedio na utrci MotoGP-a još otakako je to napravio Marc Marquez 2013. godine.

Morbidelliu je počeo padati tempo u posljednoj fazi utrke, ali uspio je zadržati mjesto na svojem prvom postolju u karijeri. Zarco je zadržao treće mjesto iako je u zadnjim krugovima bio pod masivnim napadima Rinsova Suzukia koji je završio četvrti.

Rossi je uspio doći do petog mjesta sa tvroničkom Yamahom iako je startao 10. Miguel Oliveira postigao je svoj najbolji MotoGP rezultat na šestom mjestu na Tech3 KTM, ispred Quartararoa, Takaaki Nakagamia (LCR), Pramacovog Jack Millera i Aprilijinog Espargaroa.

U katastrofalnom danu za tvorničku ekipu Ducatia, Andrea Dovizioso bio je 15 sekundi za vodečim na 11. mjestu ispred Petruccia, a Maverick Vinales morao se zadovoljiti 14. mjestom ispred Alexa Marqueza na Hondi. Vinalesovo nesretno poslijepodne znači da Quartararo povećava svoje vodstvo na 17 bodova, a Morbidelli je sada treći.

Sljedeća objava

F1: Max Verstappen na prvoj stepenici postolja na Silverstoneu

Max Verstappen postao je prvi vozač koji ne vozi Mercedes, a da je pobijedio u utrci ove sezone. Red Bullov vozač koji je pobijedio u Grand Prixu za 70. obljetnicu F1 ispred Mercedesovog dvojca Hamilton Bottas.. Verstappen je bio jedini vozač u prvih 10 koji je započeo utrku na tvrdoj […]