MotoGP: Zarco uzeo pole, Quartararo izletio, Honda na začelju

Vozilica

Johann Zarco zauzeo je šokantnu MotoGP pole poziciju za Avintia Ducati na VN Češke nakon što je Fabio Quartararo izletio u posljednjem pokušaju da postavi brzi krug, Andrea Dovizioso zauzeo je tek na 18. poziciju.

Zarco je KTM prije godinu dana stavio u prvi startni red u Brnu u vlažnim uvjetima, a danas je ponovno na istoj stazi sastavio savršen krug. Potpisao da vozi za nedovoljno financirani sastav Avintia na godinu dana starom Ducatiju, Zarco je iznenadio sve sa prvom pozicijom u kvalifikacijama koja se zadnji put dogodila u njegovim Tech3 danima u Maleziji 2018.

U ranom dijelu kvalifikacija na prvoj poziciji stajao je Pol Espargaro iz KTM-a s 1m56.142, iako je Quartararo ovo brzo pobijedio s najboljim dosadašnjim krugom od 1 m55.990. Prateći vozača Petronasa SRT-a u tom krugu, Aprilijin Aleix Espargaro izvukao je iznenađujući krug samo 0.084 sekunde iza Quartararoa, da bi privremeno zauzeo drugo mjesto sa preostalih osam minuta na satu.

Dok je sat otkucavao posljednje trenutke, zaslon sa vremenima zasvijetlio je najbržim sektorima, a Zarco je bio zataknut iza KTM-ovog Brada Binder-a. Nastavljajući pronalaziti vrijeme dok je krug odmicao, Zarco je izveo 1m55.687s kako bi ukrao pole Quartararou za 0.303 sekunde.

Quartararo je pokušao vratiti poziciju, ali srušio se u pretposljednjem zavoju i morao se zadovoljiti drugim mjestom. Poziciju u koju je promaknut nakon što je Espargaro iz KTM-a ostao bez svog najboljeg kruga postavivši ga pod žutim zastavama.

Također je promovirao Franca Morbidellija, koji se srušio na FP4, do prednjeg reda na Petronas SRT Yamahi, dok je Aleix Espargaro postigao Aprilijin najbolji dosadašnji MotoGP kvalifikacijski rezultat sa četvrtim mjestom. Maverick Vinales startati će sa petog, pošto ga je Yamaha prekasno poslala u posljednji krug i nije dobio još jednu priliku. Pol Espargaro zatvara drugi startni red, a Binder, Petrucci i Mir čine treći red.

Valentino Rossi bio je deseti na drugoj tvorničkoj Yamahi ispred Alexa Rinsa, koji je nastup morao izboriti u Q1, i LCR-a Cal Crutchlowa koji se srušio u devetom zavoju. Takaaki Nakagami iz LCR-a prekoračio je dozvoljene granice staze zbog čega mu je oduzet krug od 1 m56.290s i startati će sa 17-og mjesta.

Najveći šok dogodio se u obliku Doviziosoa, koji se borio u svojem tvorničkom Ducatiu i mogao je postići samo 1m57.034s da bi stigao na 18. mjesto u najgorem kvalifikacijskom performansu svoje MotoGP karijere.

Dovizioso je bio samo brži od Aprilijinog Bradleya Smitha, koji se srušio na 8. zavoju, i dvije tvorničke Honde Stefana Bradla i Alexa Marqueza.

Sljedeća objava

F1: Bottas ispred Hamiltona, Hulkenberg odvozio fantastičan krug

Valtteri Bottas pobijedio je Lewisa Hamiltona za pole poziciju za 70th Anniversary GP Formule 1, Nico Hulkenberg prestigao Maxa Verstappena i zauzeo treće mjesto za Racing Point. Mekše gume za ovotjednu utrku u Silverstonu dovele su do intrigantne i neobične kvalifikacijske sesije, a svih 10 najboljih vozača uspjelo je proći […]